Kierowcy C+E z Ukrainy i Białorusi. Czy szukają pracy w Polsce?

Spośród wszystkich wakatów wymagających szczególnej wiedzy i umiejętności, takich jak spawacz, tokarz czy elektryk, wakaty kierowców są jednymi z najpopularniejszych wśród pracowników z Ukrainy i Białorusi.

Według statystyk google łączna liczba zapytań wykonanych w wyszukiwarce związanych z pracą jako kierowca w Polsce w lutym 2022 r. wyniosła 17 330. Analizowane zapytania zostały wykonane w Polsce, Ukrainie i Białorusi w językach rosyjskim i ukraińskim, z czego:

  • Polska – 5030 (języki rosyjski + ukraiński, kandydat znajduje się w Polsce, zdecydowana większość to obywatele Ukrainy i Białorusi, być może niewielki procent obywateli Rosji oraz przedstawiciele innych krajów, dla których ojczysty jest język rosyjski lub ukraiński)
  • Ukraina – 7 860 (języki rosyjski + ukraiński)
  • Białoruś – 4440 (język rosyjski)

Zapytania związane z pracą wymagającą kategorii C + E, które można zidentyfikować ze 100% pewnością po charakterze zapytania, stanowią około 25%. Pozostałe zapytania to poszukiwanie pracy z kategorią B, D, C lub nie jest do końca jasne, jakiego rodzaju pracy poszukuje kandydat.

Jeśli chodzi o wahania sezonowe, to prawie ich nie zaobserwowano, a liczba zapytań była mniej więcej stabilna w 2021 r. i pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. Spadek zapytań zaobserwowano w marcu i kwietniu z terytorium Ukrainy w językach rosyjskim i ukraińskim – około 40 % w porównaniu do lutego 2002 r. Jednocześnie nastąpił gwałtowny wzrost liczby zapytań z Polski w języku rosyjskim i ukraińskim w marcu do 8760, co stanowi wzrost o 74% w porównaniu z lutym 2022 i 7110 kwietniem, co stanowi wzrost o 41% w porównaniu z lutym 2022.

W lutym, większość zapytań kierowców poszukujących pracy w Polsce była zrobiona w miastach:

  • Polska – Warszawa, Poznań, Wrocław;
  • Ukraina – Kijów, Krzywy Róg i Charków;
  • Białoruś – Mińsk, Grodno, Brześć.

Andrzej Sawczuk

Uprzejmie prosimy, w przypadku cytowania podawać link do źródła


SZUKASZ PRACOWNIKÓW Z UKRAINY, BIAŁORUSI, MOŁDAWII LUB AZJI ŚRODKOWEJ?
ZAPOZNAJ SIĘ ZA NASZĄ OFERTĄ !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *