Czy warto szukać pracowników w Kazachstanie? Pracownicy z Kazachstanu

Czy Ukraińcy wrócą do Polski?

Polski rynek pracy rozpaczliwie zmaga się z niedoborem mężczyzn, spowodowanym większym zaangażowaniem Ukraińców w wojnę z Rosją niż w pracę w Polsce.
Opinie niektórych polskich pracodawców, że wojna się skończy i Ukraińcy wrócą do pracy w Polsce, jest moim zdaniem naiwnym oszukiwaniem samego siebie. Moim zdaniem, Ukraina wkrótce przestanie być głównym dawcą zagranicznej siły roboczej dla polskiej gospodarki, z kilku powodów. Po pierwsze,  zniszczoną Ukrainę trzeba będzie odbudować, i nie ma wątpliwości, że Ukraina zwycięży. Jednocześnie, już dziś widać, że nie będzie problemów z finansowaniem odbudowy Ukrainy, Ukraińcy będą mieli dużo pracy, a także znaczny wzrost płac, przy którym nie będzie się  opłać wyjeżdżać do pracy do Polski. Po drugie, oczywiście, będą tacy, którzy chcą pracować za granicą, ale biorąc pod uwagę fakt, że rynek pracy w krajach zachodnich jest otwarty dla Ukraińców (najprawdopodobniej nigdy już nie zostanie zamknięty z różnych powodów), w większości przypadków wybór nie będzie na korzyść Polski. W rzeczywistości, Polska może liczyć na tych obywateli Ukrainy, którzy mają z Polską więzy kulturowe, historyczne czy społeczne, a są to przede wszystkim Ukraińcy polskiego pochodzenia lub mieszkający w Polsce od dawna, czyli około 100 do 200 tysięcy osób.

Pracownicy z Kazachstanu. Kazachstan jako źródło pracowników dla polskiej gospodarki

Potencjał Kazachstanu jako źródła siły roboczej jest z pewnością mniejszy niż Ukrainy, ale jednocześnie, moim zdaniem, większy niż Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia razem wzięte. Populacja Kazachstanu to około 19 milionów ludzi, czyli dwa razy mniej niż na Ukrainie, ale nawet populacja jest większa niż Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia razem wzięte.
Kazachstan wyróżnia się także jakością siły roboczej. Udział produkcji przemysłowej w PKB Kazachstanu jest mniejszy niż na Białorusi, mniej więcej na poziomie Ukrainy, a większy niż w Gruzji, Armenii i Mołdawii. Przemysł Kazachstanu to przede wszystkim hutnictwo, przemysł chemiczny i przemysł elektromaszynowy, to znaczy że pracownicy z Kazachstanu, to nie tylko pracownicy fizyczni ale także spawacze, tokarze, ślusarze, elektrycy przemysłowe itp.

Bariery językowe

Językiem państwowym w Kazachstanie jest język kazachski, ale zgodnie z Konstytucją język rosyjski wraz z kazachskim jest oficjalnie używany w organizacjach państwowych i samorządach. W rzeczywistości, Kazachowie są dwujęzyczni, a zdecydowana większość ludności mówi po rosyjsku na poziomie języka ojczystego.

Czy Kazachowie chcą jechać do Polski?

Według statystyki zapytań w wyszukiwarkach w Kazachstanie zapytań związanych z pracą w Polsce średnio ok. 6 tys. miesięcznie, częściej Kazachowie szukają pracy w Europie w ogóle, ok. 9 tys. zapytań miesięcznie i Niemczech ok. 11 tys. Oprócz wakatów, które nie wymagają specjalizacji, Kazachowie w Polsce poszukują wakatów dla spawaczy, elektryków, kierowców, a także pracy na budowie.

Andrzej Sawczuk

Uprzejmie prosimy, w przypadku cytowania podawać link do źródła


SZUKASZ PRACOWNIKÓW Z UKRAINY, BIAŁORUSI, MOŁDAWII LUB AZJI ŚRODKOWEJ?
ZAPOZNAJ SIĘ ZA NASZĄ OFERTĄ !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *