Ilu Ukraińców jest w Holandii?

Analiza liczby Ukraińców w Holandii została wykonana na podstawie danych zebranych o użytkownikach przez Meta Platforms, Inc. (Facebook, Instagram) i Google LLC (Google Ads, Google Analytics), dostosowywane w zależności od popularności produktów firmy w krajach macierzystych analizowanych grup narodowych i ekstrapolowane na osoby niekorzystające z aplikacji mobilnych.

Przedstawiona analiza ilościowa zawiera dane z połowy kwietnia 2022 r., ale należy zauważyć, że sytuacja będzie się zmieniać bardzo dynamicznie z miesiąca na miesiąc. Zmiana będzie związana z dwoma czynnikami, po pierwsze, napływ uchodźców będzie trwał do zakończenia działań wojennych na Ukrainie, a po drugie, od 1 kwietnia 2022 r. holenderski rynek pracy jest otwarty dla obywateli Ukrainy i liczba również wzrośnie z powodu migracji obywateli Ukrainy, którzy pracowali w Polsce, Czechach, Węgrzech, Słowacji, Litwie itd. do 24 lutego 2022 roku.

Na podstawie danych z dużą dozą pewności można przyjąć, że w połowie kwietnia w Holandii było około 60 tys. użytkowników urządzeń mobilnych z rosyjskojęzycznym lub ukraińskojęzycznym systemem operacyjnym. Są to przede wszystkim obywatele Ukrainy, rosyjskojęzyczni obywatele Litwy, Łotwy i Estonii, a także Rosji i może trochę Białorusinów. Spośród nich około 20 tys. użytkowników z ukraińskojęzycznym systemem operacyjnym, czyli z 99% prawdopodobieństwem można zidentyfikować jako obywateli Ukrainy. W związku z tym, że w zależności od regionu od 10 do 70% mieszkańców danego regionu na Ukrainie posługuje się językiem rosyjskim jako językiem ojczystym (więcej na wschodzie kraju, mniej na zachodzie), liczba obywateli Ukrainy w Holandia może liczyć około 30 – 40 tysięcy osób.
W porównaniu z innymi grupami narodowymi Ukraińcy w Holandii są nieliczni, ale już stają się zauważalni. Tak więc liczba Rumunów może wynosić ok. 90 tys., Bułgarów ok. 70 tys., Litwinów ok. 15 tys., Turków ok. 300 tys., Polaków ok. 260 tys.

Zamieszkanie według regionów, duże miasta z przedmieściami w promieniu 17 km: Amsterdam – ok. 4 tys. osób, Rotterdam – ok. 3 tys. osób, Utrecht – ok. 1 tys. osób, Eindhoven – ok. 1 tys. osób, Groningen – mniej niż 1 tys. Tilburg – około 1 tysiąca osób, Almere – około 2 tysięcy osób.

Aktywność sieciowa Ukraińców związana z pracą w Holandii.

W momencie analizy najnowsze dostępne dane dotyczące zapytań to marzec 2022 r. Liczba zapytań Ukraińców związanych ze znalezieniem pracy w Holandii znacząco wzrosła w marcu w porównaniu do stycznia 2022 r., co wynika przede wszystkim z oczekiwań otwarcia rynku pracy dla Ukraińców. Tak więc w przypadku zapytań ogólnych, takich jak „praca w Holandii”, liczba zapytań w języku rosyjskim wzrosła w marcu o 400% w porównaniu ze styczniem i o 1080% w języku ukraińskim. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe zapytania, wzrost jest jeszcze większy, np. „praca w Holandii dla Ukraińców” – wzrost o 2850%, „praca w Amsterdamie” – 875%, „praca w Amsterdamie dla Ukraińców” – 3100%

Jeśli chodzi o konkretne zapytania związane z jakąś specjalnością, praktycznie nie ma takich zapytań. Najprawdopodobniej Ukraińcy szukają pierwszej pracy w Holandii, zadając ogólne pytania. Spośród zapytań możemy wyróżnić zapytania związane z pracą w rolnictwie, zwłaszcza kwiatami czy szklarniami oraz pracą na magazynach.
Większość wszystkich zapytań w marcu została zrobiona w Amsterdamie – 11,5% całkowitej liczby zapytań i Rotterdamie – 7,5% całkowitej liczby zapytań.

Andrzej Sawczuk

Uprzejmie prosimy, w przypadku cytowania podawać link do źródła

Jeżeli poszukujesz pracowników z Polski, Ukrainy lub Białorusi, konkretnych specjalności lub chcesz szybko znaleźć pracowników, zamów reklamę targetowaną. Złóż zamówienie na reklamę.

SZUKASZ PRACOWNIKÓW Z UKRAINY, BIAŁORUSI, MOŁDAWII LUB AZJI ŚRODKOWEJ?
ZAPOZNAJ SIĘ ZA NASZĄ OFERTĄ !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *