RYNEK PRACOWNIKA W POLSCE WRACA W PODSKOKACH

Pomimo ponurych prognoz niektórych specjalistów rynku pracy, a także tych, którzy zajmują się zatrudnianiem Ukraińców i Białorusinów w Polsce, rynek pracownika nie zakończył się na zawsze. Dynamika ostatnich miesięcy wskazuje, że nie tylko wraca, ale wraca w podskokach i bije rekordy z poprzednich lat.

Rzeczpospolita pisze, że czerwiec tego roku rozgrzał portale i firmy rekrutacyjne. Prawie 323,3 tys. zamieszczonych ofert pracy – to najwyższy wynik od początku pandemii. To również około 28 proc. Więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i ok. 10 proc. więcej niż czerwiec 2019.

W maju 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 6338,5 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 10,1% r/r i wyniosło 5 637,34 zł brutto.

Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec czerwca wyniosła 6,0 proc. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w poprzednim miesiącu. Ministerstwo podało, że czerwiec był pierwszym miesiącem tego roku, w którym stopa bezrobocia rejestrowanego spadła poniżej miliona.

Dynamika płac utrzyma się na podwyższonym poziomie w latach 2022-2023, a płace wzrosną o 8,1% r/r w tym roku, o 7,8% w 2022 i o 7,3% w 2023 (po wzroście o 5,3% w ubiegłym roku). Tak wynika z prognozy Narodowego Banku Polskiego (NBP).

SZUKASZ PRACOWNIKÓW Z UKRAINY, BIAŁORUSI, MOŁDAWII LUB AZJI ŚRODKOWEJ?
ZAPOZNAJ SIĘ ZA NASZĄ OFERTĄ !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *