Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Czy zastąpią ich Gruzini i Mołdawianie?

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski, by bronić ojczyzny.

Od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło w celu wjazdu ponad 2,8 mln obywateli Ukrainy. Są to głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą opuszczać terytorium Ukrainy. W tym samym czasie ponad 800 tys. osób wyjechało z Polski na Ukrainę. W początkowej fazie byli to głównie mężczyźni, którzy powrócili w obronie ojczyzny, co oznacza poważne zmiany na polskim rynku pracy.

Już obecnie produkcja przemysłowa, budownictwo i logistyka zaczynają odczuwać braki kadrowe i martwić się o zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Niestety, ale przy podejściu tzw. sezonu niedobór personelu będzie się nasilał.

Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec ubiegłego roku najwięcej wakatów było w produkcji przemysłowej (32,6 tys.), tj. prawie jedna czwarta wszystkich 137,4 tys. wakatów. Drugie miejsce pod względem liczby wakatów na koniec ubiegłego roku zajęło budownictwo (22 tys.). Oznacza to, że teraz, gdy tysiące pracujących w Polsce Ukraińców wyjechało bronić ojczyzny, wakatów jest jeszcze więcej. Ponieważ wymagają użycia określonej siły fizycznej, ukraińskim kobietom trudno byłoby sprostać tym zadaniom.

Czy Ukraińców zastąpią Gruzini i Mołdawianie?

SZUKASZ PRACOWNIKÓW Z UKRAINY, BIAŁORUSI, MOŁDAWII LUB AZJI ŚRODKOWEJ?
ZAPOZNAJ SIĘ ZA NASZĄ OFERTĄ !


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *