Zezwolenia na pracę dla ukraińców od razu na 3 lata zamiast 6 miesięcy

Rząd pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących pracy cudzoziemców. Mają one istotnie przyspieszyć wydawanie im pozwoleń na pracę. Zamiast na pół roku, Ukraińcy mogliby dostawać pierwszą zgodę na pracę aż na trzy lata – dowiedział się money.pl.

„Resort Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczął prace nad wyłączeniem przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i stworzeniem nowej ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców” – poinformowało nas biuro prasowe resortu rozwoju, pracy i technologii.

Jak podkreślają urzędnicy, celem nowej ustawy będzie m.in zapewnienie krótszych czasów na uzyskanie stosownych zezwoleń, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka z nadużywaniem przepisów.

Nowa ustawa dotycząca pracy cudzoziemców może być jednym z rozwiązań, które znajdą się w tzw. Nowym Ładzie, nad którym pracuje obecnie rząd. Obecnie trwają prace nad wpisaniem projektu nowej ustawy do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Zasada ma być taka, że całe postępowanie w zakresie legalizacji pracy cudzoziemca będzie odbywać się elektronicznie – od momentu złożenia wniosku do momentu wydania decyzji.

Wśród najważniejszych pomysłów przedstawionych przedsiębiorcom przez rząd jest całkowite zniesienie tzw. procedury oświadczeniowej – dokumentu wydawanego obecnie przez powiatowe urzędy pracy, który uprawnia cudzoziemców, przede wszystkim Ukraińców, do wykonywania pracy w Polsce przez 6 miesięcy.

Rząd planuje, by tę uproszczoną procedurę pomijać i od razu wydawać cudzoziemcom zezwolenie na pracę, które byłoby ważne przez trzy lata.

W przypadku Ukraińców nie obowiązywałby w takim przypadku tzw. test rynku pracy. Do tej pory, by uzyskać pozwolenie na pracę, pracodawca musiał zwrócić się do lokalnego starosty o wydanie zaświadczenia, że na danym rynku pracy nie ma osób bezrobotnych, które spełniałyby kryteria naboru na stanowisko powierzane cudzoziemcowi.

Procedura ta, włącznie z publikacją oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, trwała do trzech tygodni. Jeśli oświadczenia znikną, zezwolenia na pracę byłyby wydawane Ukraińcom bez informacji starosty.

źródło: https://www.money.pl/gospodarka/praca-nowy-lad-bedzie-duzo-latwiej-zatrudnic-cudzoziemca-w-polsce-6616930874386976a.html

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Siemowit
Siemowit
28 dni temu

Skandal. Nielegalni imigranci spoza Unii Europejskiej są traktowani w Polsce lepiej niż Polacy. Kradną pracę, niszczą gospodarkę, napadają, mordują, roznoszą choroby, a „prawicowy” PiS się zastanawia jak ich sprowadzić jeszcze więcej!

chepurnayuliia@gmail.com
chepurnayuliia@gmail.com
6 dni temu
Reply to  Siemowit

To samo można powiedzieć o Polakach którzy wyjeżdżają do Niemiec lub Anglii…jeśli Polacy nie chcą pracować, to ktoś musi 🤭